Z-Wave assosiasjoner lar deg lage en direkte link mellom enheter.
Man kan for eksempel:
- Pare en vannlekkasje sensor mot vannstopp for å lukke vanntilførsel
- Pare en trådløs bryter direkte mot et lys
- Pare en termostat mot er rele som skal gå av og på samtidig med termostaten.
- Man kan pare et lys mot et annet lys slik at de alltid samkjøres
- Man kan pare en magnetkontakt mot et lys slik at lyset går på når døren åpnes, og går av når døren lukkes.
Denne måten å direkte assosiere enheter på vil fungere selv om Smarthub er avskrudd, det er altså en direkte kommunikasjon fra en enhet til en enhet eller begge veier.
Å sette opp assosiasjoner kan være litt komplisert, denne guiden er utformet for elektrikere og mer avanserte brukere.
Assosiasjon & grupper
Assosiasjoner deles ofte opp i grupper:
- Gruppe 1
- Gruppe 2
- Gruppe 3
- etc....
Når man lærer in en Z-Wave enhet så er ofte en assosiasjon satt allerede, det er nemlig linken fra selve produktet og frem til Smarthub. Dette omtales ofte for "livslinjen" (lifeline), dette er kommunikasjonsbanen fra produktet til Smarthub.
Det er ofte assosiasjons gruppe 1 som brukes for "kommunikasjon til Smarthub.
Eksempel på assosiasjon
For å finne ut hvilke muligheter man har med Assosiasjon på produkter må man benytte produktets manual. I manualen vil man finne informasjon om hvilke muligheter som finnes med assosiasjon.
La oss se på et eksempel, vi ønsker at en Fibaro magnetkontakt skal skru på en sirene. Dersom vi ser i produkt manualen kan vi finne ut hvordan man setter assosiasjon mellom magnetkontakten og en annen enhet.
Gruppe 1 er satt mot sentral gateway (Futurehome Smarthub) allerede, dette skjer når man lærer inn produktet mot Futurehome.
Vi ønsker at når magnetkontakten åpnes at den sender en av/på kommando til sirenen, manualen sier at dette gjøres via Gruppe 2 . Gruppe 3 kan benyttes dersom man ønsker at sabotasjeknappen på baksiden skal assosieres mot et annet produkt.
Når du har funnet ut hvilken enhet du ønsker å assosiere mot (sirene i dette tilfellet) så må du gå til Oppsett - Områder, rom & enheter - Finn riktig enhet og velg avansert oppsett. Se på Enhetsdetaljer og finn ut hvilken adresse og kanal man ønsker å assosiere mot, i dette tilfellet ønsker vi å assosiere en magnetkontakt mot adresse 174, gruppe 0. Gruppe 0 på sirenen i dette tilfellet er for å skru sirenen Av/På.
For å sette en assosiasjon på en enhet må man gjøre følgende; Gå til Oppsett - Områder, rom & enheter - Finn riktig enhet og velg avansert oppsett. Trykk så Z-Wave Assosiasjoner.
I assosiasjons menyen vil det ligge innstillinger for å lese av hvilke assosiasjoner som er satt på en enhet, sette assosiasjoner og slette assosiasjoner. Husk at dersom du ønsker å lese, sette eller slette assosiasjon på en Z-Wave enhet som er batteridrevet at enheten må vekkes. For Fibaro magnet kontakt feks vil det bety å trykke 1 gang på 1 av knappene.
Trykk på Add member og skriv in "2" i gruppe feltet og velg enhet og kanal du ønsker å assosiere mot, feks 174_0. Dette vil assosiere Gruppe 2 som er å sende signal om Av/På til Sirenen som hadde adresse 174.
Husk å vekke opp sensoren dersom du setter assosiasjon på en sensor som er batteridrevet.
Dersom du har satt en assosiasjon kan du skrive inn 2 i gruppe feltet øverst på "Hent assosiasjoner" da vil man få opp hvilken assosiasjon som er satt. Her må man også vekke opp sensoren med ett trykk på en av knappene.
I eksempelet ovenfor kan vi se at Magnetkontaktens gruppe 2 har blitt assosiert med Sirenens gruppe 0.
Info: Man kan ikke assosiere en enhet som er lært inn usikkert med en enhet som er lært inn sikkert. Feks en Dimmer som er lært inn med ordinær innlæring kan ikke låse opp en dørlås som er lært inn med sikker innlæring.
For å benytte asosiasjoner må man ha programvare versjon 1.9 eller høyere på Smarthub.